Calculate the oxide thickness in nanometers for an NMOS on a p-type substrate.
Inputs (all scalars):
  • NA — acceptor concentration, cm^-3 (e.g., 2e15)
  • VT — threshold voltage, V (e.g., 1)
  • Phi_ms — metal–semiconductor work-function difference, V (e.g., -0.3)
  • epsr_ox — oxide relative permittivity (e.g., 4)
  • epsr_s — semiconductor relative permittivity (e.g., 11.7)
Use these constants (room temperature):
  • ni = 1e10 cm^-3
  • T = 300 K
  • kT/q = 0.02585 V
  • eps0 = 8.85e-14 F/cm
  • q = 1.6e-19 C
Return the thickness in nm.

Solution Stats

3 Solutions

3 Solvers

Last Solution submitted on Nov 13, 2025

Last 200 Solutions

Solution Comments

Show comments
Loading...

Problem Recent Solvers3

Suggested Problems

Community Treasure Hunt

Find the treasures in MATLAB Central and discover how the community can help you!

Start Hunting!